Friday, March 25, 2016

Muhu vest, tuniisheegeldus

Heegeldasein selle vesti Elisabetile. Kandmiseks eelkõige rahvarõivastega. Sobib ka värvirõõmsaks täienduseks tänapäevasele riietusele, järele proovitud, ilus. Rahvarõivaste kandmisel on alatihti see mure, et jahedamal ajal värised oma valges särgis, õlgadele võetud villane roosrätt aitab pisut hädast välja, aga siiski. Niiviisi, koos vestiga on juba palju parem. Kui nipiga vatt ka veel vesti alla oleks võtta. Ma tegelikult paar aastat tagasi alustasin selle kudumist, aga ... no valesti tegin kõik:) Lõng  liru, keerukorrad vales suunas ...  Praegu aga annab juba ainuüksi see vest niipalju sooja ja sära juurde.

Tuniistehnikas vesti heegeldamise mõte ei andnud rahu peale Eesti Rahva Muuseumi kogus olevat Muhu tuniisvesti nähes. Mulle lihtsalt nii meeldis see väike rõivatükk. Tihedalt kaetud nuppudega, lõikesse heegeldatud. Kuid kuidas see tuniisiheegeldamimne ikka käib? Üsna unustatud tehnika.  Ja  kui avanes võimalus seda Kristi Jõeste juhendamisel õppida, siis polnud enam ühtki ettekäänet. Pean aga juba ette hoiatama, et kui tekib ka soov säändset tööd ette võtta, siis tasuks enne põhjalikult mõelda, kas jaksu jätkub lõpuni. Tuniisheegeldamise omapära on, et kõik silmused kogu rea laiuses on korraga pikal heegelnõelal ja see on kätele, eriti randmetele üsna väsitav. Vähem oluline pole ka töö tihedus, lõdva käega heegeldatud tuniispind on äärmiselt näotu.
Neid toredaid nuppe, mida vestil on palju-palju, nimetatakse karakullnuppudeks.


Seljatükil on tore männamuster. Elisabet sidus vöö vesti alla, kuid vanasti kanti uhke pandlaga vööd otse vesti peal. Seda ka, et muhu neiud-naised armastasid hästi keha järgi riideid, et oleks kena ja ega minu tütar ka teistsugune pole.

 Ja nagu näha, pole sugugi võimatu mõte kanda niisugust rõivatükki täiesti tavaliste tänapäevariietega.
Nipp allääres on ka täiesti omal kohal, no ilma selleta kohe nagu poleks õige asi.

Kõige suuremat muret tegi mulle aga hõlmatüki kaunistamine, aga läbi raskuste ma selle valmis sain. Kavandasin mustri, traageldasin heegeldisele ja tikkisin madalpistes.

Pisut neerudega sitsikangast ilu pärast.
Ja palun!

Kui keegi, kunagi, mingil hullul põhjusel tahaks tuniiisvesti tegema hakata, siis ...

Vesti heegeldasin 8/2 lõngast. See võiks olla näiteks Aade lõng, nende lõngad pole üldiselt sellised väga maavillased. Kui lõng tundub liiga paks, siis peaks seda kuidagimoodi peenemaks saama, väga hästi sobib kivikõvaks keraks kerimine. Tuniisi heegelnõel oli minul nr 2,5. heegeldsin üsna tihedalt. Peale viimistluspesu on tulemus kena ja ka pehmem.  Tuniisi töövõteid on erinevaid, mina heegeldasin selle kõige tavalisema pinna, googeldades Tunisian Chrochet Simple Stitch leiab hulganisti õpetusi. Nuppudega sama lugu, nenndegi õpetusi on hulgi.
Vest valmis, tegelesin allserva kandiga. Siin on võimalusi mitmeid, mina valisin tavaliste kinnissilmustega heegeldatud serva. Ainuke nipp, mida kasutasin, oli see, et katkestasin lõnga iga rea lõpus. nii sain paremalt poolt ühesuguse pinna. Aga see katkestamine pole sugugi vajalik, saab ka tänapäevaselt, edasi-tagasi heegeldada. Tuniistehnikat ei kasutanud, pole nii pikka heegelnõela, et kogu vesti servasilmused peale mahuks.
Tikandi jaoks sobisid Saara peenikesed 12/2 kindalõngad. Tuniisi peale polegi nii hull tikkida, kui põhi on tihedalt heegeldatud. Minu oskustele kohaselt sai tikand lihtne.
Siis veel servadesse erinevaid lihtsaid pitsikesi ja tipukesi, nati sik-sakpaela, kardpaela, hõlmatüki alla ilusat sitsikangast voodriks. Kinnituseks suured haagid (trukid on ke hea variant).
Õmblused. Küljeõmblused käsitsi, servakandi sitsivooder käsitsi, hõlmatüki paelad ja vooder osaliselt õmblusmasinaga.25 comments:

 1. Us-ku-ma-tult uhke! Lihtsalt kolekena, ma näen seda nüüd ilmselt unes :)

  ReplyDelete
 2. See on nii ilus!!! Kõik kokku lihtsalt võrratu ja vajab kindlasti kandmist - nii rahvarõivastega kui ka muu rõivaga.

  ReplyDelete
 3. Imeline! Ilmatu töö, mis tehtud.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Aitäh! Tuniis võttis tõesti tohutu aja, loodame, et vest kestab vähemalt 100 aastat:)

   Delete
 4. Replies
  1. No vaat selline on siis see vestike seljas:)

   Delete
 5. Võrratu! Ma ei oskagi midagi öelda, sõnatuks võttis see töö ja vesti ilu!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Hea Ülle, nii tore on kui peale mõnd mahukat tööd saad selliseid häid sõnu kuulda. Mulle endale tundub, et see töö saab olema üks neist, mis veel aastate pärast meeles on.

   Delete
 6. Nii ilusat ja originaalset ja põnevat ja erilist asja polegi tükk aega näinud. Muudkui vaata ja vaata ja ei saa vaadatud :)

  ReplyDelete
 7. Nii imeilus! Nii tore, et ta ka igapäevariiete juurde sobib, sest muidu saaks teda ju palju harvem kanda. Sina ikka oskad!

  ReplyDelete
 8. Oh sa poiss ja kõik need teised imestus- ning imetlushüüud! No küll on uhke rõivatükk!

  ReplyDelete
 9. Võrratu vest! Suu hakkas vett jooksma - tahan ka!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Kuule, Grete, Sinu jaoks on see lihtsalt kättevõtmise ja ärategemise asi ... tee ära! Kujutan ette, kui ilus võib jääda Sul seljas. Tuniisi saab igati kehasse heegeldada, pind on nii mõnus ka peale tikkimiseks. Anna aga minna:)

   Delete
  2. Kui vaja, aitan Sul lõiget ka teha:)

   Delete
 10. Aitähh armsad, nii südantsoojendav on lugeda, et Teile meeldis!!

  ReplyDelete
 11. Võttis ikka hingest kinni küll! Ma ei oska midagi kohe kosta, sõnad pole imetluseks piisavad- milline suur ja hästi välja tulnud töö!!!

  ReplyDelete
 12. WAU! JA eriti-eriti hea on see vest tavariietega

  ReplyDelete
 13. Eile näitasime vesti Muhu riiete peal, siilik, sukad, särk ja siis uus vest nendega koos. Ämm, kes kurdab, et talle on jäänud vajd lähimälu, möödunust on vaid sähvatused, vaatas ja hüüatas, et jah just seesama! Et Muhu vanaema just selliste vestidega (tõsi, tema vestid olid olnud kõik tumedad ja hõlmatükil olnud kirjud paelad servades) kogu aeg olla käinud. Ainult et kui kabelisse läks, siis olla linnariided selga pannud. Eriti meeldis talle seljatagune, just selline kolmnurk olla ka vanaema vestidel ja kampsunitel olnud. Jä hästi ümber oli ka olnud:) Vesti kandis särgi ja kampsuni peal. Toredad mälestused....

  ReplyDelete