Tuesday, November 3, 2015

Riho Toomra galerii Ace of Lace


Valged lummavad pitsid maalingutega talalagede all, pitsilise seinamaalingu katke sealsamas kõrval. Täiuslikult kootud pitsid on nagu valged mandalad.  Riho ei avanud galeriid  mitte oma loomingu müügiks vaid pakub vaatajatele võimalust aeg maha võtta ja puhata oma imeliste tööde keskel.
Võimatu on Riho pitskudumite kohta öelda, et tegu on kootud laudlinadega. Saksa keeles on palju täpsem väljend,  kunststricken.
 Riho koob (õigem oleks öelda loob) oma tööd Herbert Richard Nieblingi loodud mustrite järgi.
Niebling oli matemaatik ja uskumatult produktiivne looja. Õppinud kuduma juba nooruses, pühendus Niebling selle kogu oma elu. Tingmärkide süsteemi eest, mida ma eestlased nii iseendasmõistetavalt kasutame, peame olema tänulikud just temale.

Fotol on näha, kuidas alpikannipott laual annab inspiratsiooni uue mustri loomisel. Imeline kunstnik!
Herbert Richard Nieblingi (1903-1966) loodud mustrite järgi  on Riho kudunud aastakümneid. Kes koob, see mõistab, kuipalju tunde võtab aega ühe töö teostamine. Ja muidugi, Riho koob peene vardaga, 1,5 kui ma ei eksi. Nii on tema valminud tööd ka äärmiselt filigraansed ja kaunid. 

Rihot tundvad inimesed teavad, et tegu on mehega, kes peab klubi Tapper. Minu meelest on nii põnev kuidas maskuliinsus versus kunstkudumine on loomulikus tasakaalus.  Kui Riho oma galerii avas, siis tundus see äärmiselt selge otsusena. Tema tööd on galeriid väärt, minge vaatama ja ehk kohtute ka autori endaga kes teeb teile põneva ülevaate töödest.
Poolelioleva töö kõrval on Riho näituse "Niidist kunstini" kataloog, mida ka soetada võimalik.
Kudumas.Kui käisin Riho näituse avamisel Rahvusraamatukogus, siis olid kohal ka Riho rokkaritest sõbrad, kes Riho loomingu kohta imetlust jagasid.  Lisan siia toreda tsitaadi  ERR uudistelehelt ,  Pealtnägija saatest 09.04.2014. Et Riho mitte ei tiki, vaid koob, seda me ju pahaks ei pane ... :)

...Mees, kes on aastate jooksul kulutanud ära kümnete kilomeetrite kaupa niiti, tunnistas, et paljud sõbrad peavad tema hobi üsna kummaliseks.
"Mulle ütles keegi seda ja siis mulle alguses tundus see natukene nagu isegi no naljakas, sest ma teadsin teda nii kaua, aga ta polnud mulle kunagi sellest rääkinud, et ta neid asju teeb," ütles Metsatöllu liige Marko Atso.
Muusik lisas, et tikandite tegemine käiks talle üle jõu. "Mina ei suudaks päris kindlasti isegi viite ruutsentimeetrit sellist asja valmis teha. Mul oleks kohe närvid läbi raudselt. Selles mõttes on ta ikka kõva mees," ütles Atso. ...
Sissepääs galeriisse. Aadress on Suur -Karja 2.
Üks osa Riho töödest on praegu näitusel Hollandis, Veendami Koloniaalmuuseumis.

Täiendatud kell 23.39
Lisaks vaadake  tänaõhtust saatelõiku Ringvaatest!  

9 comments:

 1. Nii tore ja ilus! Aitäh! EveT.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Oli äärmiselt ilus elamus! Need ruumid ja valgustus, kõik nagu loodud valge pitsi ekspneerimiseks.

   Delete
 2. Täna oli Ringvaates temaga intervjuu, päris muhe kuulamine. Töid peaks minema vaatama, imeilusad pildid!
  Ma kudusin linu siis kui ma teismeline olin, siis kui polnud korralikke vahendeid ja mustrite levik piiratud. Õudne töö :D
  Isu kadus aastateks.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Täna oli Ringvaates, tõsi ka?:) Riho on mu abikaasa koorikaaslane ja tema firma bussiga käidi ringreisidel ja noh, teadsin ammu-ammu, et Riho ikka vabadel hetkedel heegeldab(!). Kui siis teada sain, millise süsteemsusega ta on Nieblingi mustrid ette võtnud - super! Ma olen ka kunagi kudununud mõned suured-suured laudlinad oma tuttavale - see oli ikka töö! Kuid Riho puhul ei rääge me ju laudlinadest, see on juba teine tase!

   Delete
 3. Aitäh ülevaate ja ilumeelt paitava postituse eest!

  ReplyDelete
 4. Tõttan vaatama, pikk kummardus tegijale!

  ReplyDelete
 5. Nii äge! Nägime ka eile seda Ringvaadet. Imetlesime mõemad abikaasaga ja kiitsime, et selline asi sobib palju paremini uudiseks kui näiteks mingi mõned päevad tagasi olnud liha-tekitab-vähki-uudis. Märkame ikka rohkem ilu ja tegusaid inimesi enda ümber ja siis on kohe endal ka elu ilusam. ;o)

  ReplyDelete
 6. Muide, mu abikaasa ka kunagi kudus (näiteks pisitütrele topeltkoes salli ja teisele, veel tillemale, ripskoes (ta ei saanud pahempidiste silmustega hästi hakkama ;) ) ja makrameest lillepotihoidjaid vorpis ka teha. Kahjuks rauges tema ind juba ammu (kui tulid arvutid ja arvutimängud).

  ReplyDelete
 7. tere kas keegi oskak öelta kust seta mustrit saaks otsin sellist minu heekeltuse kleiti jaoks on sellit ust vaja

  ReplyDelete