Sunday, April 3, 2016

Kalded ja pisted

Kuigi olen väga kudumise poolde kaldu ja seda üldse ei kahetse ka, pakub elu teinekord kalde üle juurdlemise hetki. Tikkimisest räägin:)No tikkida on väga keeruline. Juba eeltööd ... Ja siis see kalle. Muidugi, olen tegelikult kindel, et kui ma tikiksin järejepanu näiteks 100 maasikat, siis poleks enam mingit hala ja kalded oleks paigas ka. Aga kui tikkida vägaväga harva, siis sageli on kogu seda vaeva hiljem vaadates põhjust mõelda, et ehk oleks parem olnud, kui oma ajaga midagi targemat ette oleks võetud. 
Vahetevahel  ma ikka selle minu jaoks nii keerulise töö ette võtan.
Näiteks selle roosa lille tikkimine nõudis minult ütlemata suurt pingutust ja pidevat enda kontrollimist. Ikka see kalde jälgimine. Et ikka pisutki lihula tikandi sarnane saaks. Samas ... oleks ju võinud kohe jätkata ja terve seelikutäie õisirjest nõeluda, kindla peale oleks kalle paremini välja tulnud.
Eks saame kõik aru, mis kaldest ma räägin. Ikka sellest, mis kalde all pista nõela kangasse. Et ikka saaks just sellele tikandistiilile sobiv tulemus.
Lisaks kaldele on minu jaoks komistuskiviks ka pistete pikkus ja tihedus.
Ja nagu sellest veel vähe, siis minuealiste põlvkond mäletab hästi elu tikitud  lillepiltidega kaunistatud vanematekodusdes inult võttis see pikkadeks  aastateks igasuguse võime pidada tikitud esemeid kauniks).  
Viimasel ajal on ikka ette tulnud, et tikkida on lausa  tarvis. 
Nagu eelmise postituse tuniisvesti juures.  
Et säändseid veste kanti siis, kui praeguseaja muhu tikkimise viise veel ei tuntud, siis püüdsin ka mina tikkida nn vanamoodi. enne tikkimist pidin endale selgeks tegema, millise pikkusega ja mis kaldega nee dpisteid ikka olema peaksid. Mingit oma käekirja sellest tööst otsida pole mõtet, isegi kavandi jaoks sain inspiratiooni siit ja sealt, ikka vanade tekkide ja sukkade pealt.
Aga ...  üleeelmisel suvel oli mul ülitore võimalus õppida Saara suvekoolis Anu Kaburi käe all moodsat muhu sidepistest.  Ja et meelde tuletada , kuidas  tänapäevases sidepistes  nõelumine käib, mõtlesin tikkida  mõnele rõivatükile paar lille ja maasikad. Maasikad sellepärast, et maasika tikkimist me harjutasime. Mina rohkem ei jõudnud. Maasikas, maasikaleht ja maasikaõis, nende tegemist ma harjutasin seal, oi, linnukest tikkisin ju ka. 

Leidsin vaba pinna ka, kuspeal harjutada. Kui (?) ma selle kunagi valmis saan, siis pildistan üles ka. 
Praegu on valmis saanud üks maasikas ja poolteist õit ja ma kahtlen, kas üldse edasi teha. Tegin mõned fotod ja et teinekord aitab poolikut tööd lõpetada teadmine, et olen sellest rääkinud, siis ...

Lisaks on piltide pealt näha kõik, mis juhtus. Nii kummalised kalded, tikkimislõngade erinevus  (liiga hilja sain sellest aru). Ja vaat seda ma ei teagi, kui valeks või mittevaleks seda pidada, et tikkisin hõredalt. Ei tahtnud kootud eseme peale nii paksult tikkida ja proovisin õrnemalt ja õhemalt. No ei tea, aurutanud ma õisi veel pole, see ehk teeb asja paremaks.Nüüd tuleb õis, mille ühel õielehel on mingi mudru.  Kuidagi nii läks, kas peaksin üles harutama? Mõtlen veel sellele.
 8 comments:

 1. Mis mudru? Vaatasin ja vaatasin, panin prilli ka pähe(noh et mudru näha!) ja vaatasin veel. Sa oled valetanud- mudrut pildil pole! KUS ON MUDRU? Pildil on täitsa viisakas lill või õis või lausa pojeng nagu mulle tundus. Ehk siis hala ja nutt jätta ja vajadusel rahulikult tikkida ja ehk mitte nii teaduslikult läheneda tegevusele ;) Mul tuli külm higi nahale, kui mulle meenus, et ma olen ju ka tikkinud(kõva kolm korda elus!) ja kõnnin tikitud esemega jumalarahus mööda ilma ringi, ise ei tea kalletest mõmmigi...

  ReplyDelete
  Replies
  1. Mõmm:))), ma siis teen edasi, vähemalt keegi on abiks! Tead, ma ka ei tea, mis lille see on, ise joonistasin noh... aga ma ... vaatame Su kalded üle:)

   Delete
  2. See siiski on pojeng!
   PS Mudru ei näe täna ka :P

   Delete
 2. Pole vahet, kas siin blogis kallutatakse vaskule või paremale, igaljuhul on kõik imetlusväärne! See abuvestike on lihtsalt super.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Aga igal juhul oleks suvel vaja kallutusabi!

   Delete
  2. Vaata oma meili, seal on link kallutusabile registreerumiseks. Peab kiiresti tegutsema!

   Delete
 3. Sa, Heli, oled imetlusväärne. Iga töö, mille ette võtad on lihtsalt nii ilus ja perfektne. Harjutamine teeb meitriks ;) ja igat asja ei ole vaja nii ligidalt ja liiga palju vaadata ;)

  ReplyDelete
  Replies
  1. :) see on õige, igat asja pole vaja liiga palju ja liiga lähedalt vaadata

   Delete