Thursday, July 9, 2015

Muhu kindad, üpriski koopiadEks kuduja teab, et vahel ei piisa ei tahtmisest ega kudumisoskusest. Vaatad ja imetled vanu kindaid, aga vat ei saa samasuguseid kootud. Võid proovida kasvõi miinusvarrastega, aga silmuste arvu pead ikka vähendama. Nii koodki oma kindale nelja kirjamotiivi asemel kaks. Nagu oleks kena küll, aga ikka pole see.
Nii ma olengi noid Muhu kindaid ainult näpuotsaga julgenud puutu. Vaatasin praegu oma vanau märkmeid ja leidsin esimeste sõrmkinnaste kohta tehtud ülestähendused. Kinnas Muhu Muuseumist (JSM 643:E1143), kiri raamatust "Meite Muhu mustrid". Kui Ekaterina omale need kindad kudus, siis mahtus tema kindale 18 silmusega kirjakorda arvatavasti seitse, mis teeb labaosa silmuste arvuks umbes 120 silmust. mina pidin randmeosale võtma 72 silmust ja vähendasin sel kirjakorda 12 silmuseni. labaosale mahtus mul aga ainult neli kirjakorda seitsme asemel. Vardad nr 2, sel ajal mulle tundus, et peenematega pole nagu võimalik kududa:).
Ega kindad näotud saanud, kanda oli kena ja puha.
Järgmistega oli samamoodi. Ikka vähenda ja kombineeri. Puh, ma ütlen.

Aga ... sellega on lõpp. Nüüd saab kududa küll. Ja kahekordsest lõngast, mida ei pea väljamaalt ise taga ajama. Ja villasest lõngast. Rääkimata sellest, et saab rahulikult ka 1,25 vardaga kududa. Silmuseid aga võta südamerahuga samapalju kui vanasti. Kena. Lõngapoe lingi panen siia ka. Anu Pink Saara kirjastusest võttis selle asja ajada ja nüüd saab Saarast omale lõnga koju kätte tellida ja ükski peen kiri ei pea raamatusse jääma.

Soetasin omale 12/2 lõngad ja jäin siis toppama muhuroosa lõnga puudumise taha. Kollast ka ei tellinud.  Kollasega läks hästi, seda sain kaselehtest kahes erinevas tibutoonis.
Roosa puhul tahtsin muidugi rodamiiiniga värvida, aga mul polnud parajasti kollast värvi kodus. Värvisin siis markerisisudega.  Lõnga sain kaunisti helehõõguvaks. Et tahtsin tegeliklt tumedamat tooni, siis poole lõngast värvisin ikkagi rodamiiniga üle, kübeke seda patta panna julgesin ja ei kahetse. Nüüd on mul peent lõnga kahes roosas toonis. Nii kui hangin kollast juurde, värvin veel pisut sügavama tooni juurde.
Aga mul polnud kena muhupunast. Millegipärast tellisin e-poest kõike muud, nagu näiteks suure hulga madarapunast. Aga eks ma selle siis ära pean kuduma.
Ja siis Viljandi Hansapäevadel, seal sai ju Saara häid lõngu ju oma silmaga näha ja uurida.  Anu Pink kudus samas just sedasama kinnast, seitse kassi /rebast kõrvuti kinda peal. Ei olnudki enam vaja aru pidada, milliseid kindaid uuest lõngast kuduma hakata. Muhu oranzi sain ostetud, otsekohe, õige  kadakaroheline anti ka kätte.

Kindad kudus omal ajal Ekaterina Vaga, praegu Muhu Muuseumis (JSM 643:E1147). "Meite Muhu mustrid" lk. 104 on foto ja mustriskeem. Tänud!Nagu fotolt näha, siis mu roosa on heledam kui muhumustriraamatu kaaned, toon on sama nagu raamatus kindapildil. Anu oli aga ise värvinud ja müüs samas ka muhuroosat lõnga, mille ostmata jätmine mind ikka veel vaevab, nii kena toon oli see. Aga no mul polnud siis rohkem raha:). Ega  minu foto ei anna edasi seda muhuroosa hõõgumist, mis ometi ka minu kinnastes olemas.
Kudusin samasuguste silmjuste arvuga nagu Anu. 120 silmust labaosal, see teeb 30 silmust vardale ja vardad nr 1,25.  Väga hea oli kududa!
Üks asi veel, peaegu oleksin kudumise ajal unustanud, et Muhus sõrmeotsad pisut teisi kokku võeti, kui me harjunud oleme. Hea, et õigel aja aru sain.
Kindad sain minu mõõtu, kuigi kudumise ajal arvasin, et ikka suured saavad. Peale ilupesu võin öelda, et kui kudumise ajal tundsin pisut puudust selliset maavillase tundest, siis peale pesemist on kohe näha, et tegu ikka villase lõngaga, kindad on ilusad villakahused.


Kinnastega poseerin ma ise:). Et mul ka pikkade varrukatega särki selga polnud pandud, huh.10 comments:

 1. Küll on ikka tore, et sa tagasi oled. Ma igatsesin su käsitööd ja jutte! Ilusat koolivaheaega!

  ReplyDelete
 2. Imeilusad kindad! Ajasid mulle kinnaste kudumise isu peale, ma pole sellel aastal saanud mahti veel ühtegi paari kududa.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Proovi ära jah, nii hea kudumine, lõng jookseb, pingutada polnud üldse vaja

   Delete
 3. Replies
  1. Inga, no nii ägedad jah, et ma praegu koon teist paari. Mul siin üks väiksema käega lausa vingerdas kadedustest:)

   Delete
 4. No küll ikka hõõguvad kenaste!

  ReplyDelete
 5. väga ilusad...sa oled ikka üks ütlemata usin kuduja :)

  ReplyDelete
 6. Ilusad ja kerged kududa, tänu normaalsele varda ja lõnga suhtele:)

  ReplyDelete