Sunday, February 15, 2015

Mustjala leekrätikudEt Saaremaal Mustjalas kudusid naised nõnda kauneid punaseid villaseid rätikuid, seda võib igaüks Eesti Rahva Muuseumis ise oma silmaga näha.
Ja nüüd on Siiri Reimann  raamatus "Eesti silmuskudumine.Tavad ja tehnikad" meile järelekudumiseks kirja pannud lausa viis leekrätikute mustrit. Lisaks veel huvitavat lugemist nende väikeste rätikute kohta.
Selle ajastu rätikuid leiab googeldades palju, näiteks http://www.allfreecrafts.com/knitting/vintage-knitting/victorian-shawl/     http://www.victoriana.com/VictorianCrafts/knitting.html.

Ega ma ise ehk polekski leekrätikute kudumist ette võtud, kui Lia poleks mind kutsunud liituma väikese huviliste rühmaga, keda Siiri Reimann lahkelt oli nõus juhendama. Liaga soeb meid sarnane huvi Eesti vanade kudumite vastu, nii me tuttavaks saime.
Siiri käe all valminud tööproovid  ja raamat ees, saidki valmis kaks leekrätikut.Räti muster on väikeses lehekirjas, pitsiline äärekiri on külge kootud, sõlmitud kaarte külge omakorda sõlmitud veel lopsakad narmad.


Eriti vahvad on kaks palmitsetud nöörikest, mille otsesse kinnitatud toredad tutid.

Teine rätik sai teistsuguse mustri ja veel uhkema äärekirjaga.


Enne narmaste sõlmimist näeb räti serv välja selline.

Siin ühe kena leekrätiku foto. Siiri Reimann  kirjutab, et nende rätikute võrgulise koe tõttu on neid varem sageli ekslikult peetud heegeldatud rättideks.                                                http://www.muis.ee/museaalview/296264


Ja siin vanal fotol on näha leekrätikut kauni kandja õlgadel.


                                                                 ERM Fk356:26


Kaunis punane lõng, millest rätikud kooti, muutis kindlasti kandjad veelgi kenamaks, valgus heidab punast helki näole.  Ja leekrätiku iseloomulik kaarjas kuju tagab, et rätik kenasti õlgadel püsib.  Ise olen nüüdseks paar korda tuttidega rätikut kandnud ja talviselt kahvatu näo muutis palju jumekamaks küll. 

5 comments:

 1. Replies
  1. Eks ole, mõelda, et Mustjala naised sellise rätiku nõnda omaks võtsid.

   Delete
 2. Orginal and nice work. Congratulation!
  greetings
  www.wloczkiwarmii.pl

  ReplyDelete
 3. Väga ilusad! Punane värv on minu lemmik.
  Aga veel pani mind mõtlema see rätiku kuju. Paar kuud tagasi kudusin salliks ühe jämeda valge lõnga jäägi. Et piisava jämedusega vardad olid tütrel pikalt hõivatud, kasutasin pisut peenemaid ja valisin salli õhulisuse tagamiseks augulise lihtsa koekirja. Tahtsin ka just kolmnurkrätikut. Ja hakkasin siis nuputama, kuidas seda kasvatada või kahandada (millegipärast ma ei kipu juhendeid otsima vaid proovin ikka "jalgratast leiutada"). Mitmete luhtunud katsete järel jõudsin variandini, et alustasin pikimast servast ja kahandasin äärtel ning keskel. Ja siis tuli sall just selline kaarjas kolmnurk. Ainult kahjuks nappis mul lõnga, et see sügavamaks teha ja seepärast kasutan teda pisut teisiti. Mul kahjuks pinnalaotuse pilti ei ole, aga sallipilt üldiselt on küll - http://2.bp.blogspot.com/-vCpDvQMQv1c/VKvjK3XeZYI/AAAAAAAAVRM/6nfeXMEiN3Q/s1600/SALL.jpg . Jah, aga jutu mõte oli tegelikult see, kuidas ma kogemata kombel leiutasin vana hea asja. :) Ja Sulle suur aitäh seda tutvustamast!

  ReplyDelete
 4. Väga ilus ja praktiline ka! Pole liiga suur, täpselt hea et sooja saada ja ilusalt näidata :)

  ReplyDelete