Tuesday, January 27, 2015

Põrandariie

Milline on hea kaltsuvaip? Nii paks ja tihke, et jala all ei libise. Või hoopis kerge ja mõnus kloppida, mis siis, et peale kassi mängutuure alati sasipuntras on. Mulle meeldivad kerged ja parajalt pikad põrandriided, mida koristamise ajal mõnus aias kloppida ja siis pesunöörile tuulduma jätta. Hea oleks, kui vaip ka pesumasinasse mahuks. Muidugi ei tohiks vaip olla nii kerge ja hõre, et näpud läbi lähevad ja servad peale paari kloppimiskorda laiali lagunevad. Mul  oli kodus selline hõredik, trikooribadest. Nii lõvda käega kootud, et koematerjal lihtsalt vajus vaibast välja.  Värvid muidugi on igaühel omad, eks endale meeldiva tunneb ju kohe ära.
Kõige ilusamad põrandariided olid vanaema-vanaisa juures maal. Need olid kirjutest kitlitest-kleitidest ja ei kõik millest kootud, heledates toonides triibulised ja pikad-pikad. Nii pikad, et põiki üle toa tõmmates pidi magamistoa ukes juures selle kolmnurkselt tagasi voltima ja sama pikalt teises suunas üle põranda laotama. Kui põrandaid pesti, viidi need õue ja peale kloppimist tuuldusid õhtuni pesunööridel. Mäletan, et osa põrandariideid oli aidas rullides. Mul oli ikka tahtmine sealt värskemaid ja uuemaid tuppa tuua.

Sel talvel õnnestus mul  esimene oma kaltsuvaip kududa.  Ja katsu siis kududa just selline, mis vastaks kõigile su enda ootustele ja lisaks kõlbaks ka esitleda. Enne kudumist olid kavandid,  siis kangaste kokkuotsimine ja lõikamine.Põrandariide valmis, polnud nagu muud kohtagi, kui et Elisabeti tuppa. Kõik värvid selles meeldisid talle.
Ja siin siis kimbuke kavandeid. Miks mitte need  kunagi ka vaipadeks kududa.
1 comment:

  1. Mulle meeldivad ka kõik need värvid! Ilus vaip!

    ReplyDelete