Wednesday, October 15, 2014

Ilu ja uhkuse pärast

Uhkete mäekristallidega kee panin kokku helmestega, mis parasjagu mu helmekarbist võtta oli. Ega seal suurt valikut just polnud, aga keede juures on tore, et sa saad neid jälle lahti võtta, kui mõned kenad helmed juurde soetatud.
Taoliste hiigkaslike lihvitud helmestega uhkeid keesid olin ammu imetlenud, aga ega eriti polnud uurinud, kas ja kus selliseid pirakaid  müügil on. Seda toredam, et leidsin need peaaegu oma nina alt.
Nii et siin mu kena kee, ilu ja uhkuse pärast tehtud, sest et minu suguvõsas on helmeste kandmise traditsioon juba ammu kadunud ja nende kaitsvast jõust võin vaid raamatutest lugeda.


Saaremaal kanti taolisi helmeid,  näiteks Mustjalas.

                                                                              helmed (ERM A 292:55)

 Mustjalas laadis keed kokku pannes võib lihvitud helmeste vahele sättide punaseid villaseid riidetükikesi.
Minagi plaanisin tegelikult just sellist keed kokku panna, kuid läks seekord väga kirjuks. Kui leian sobivaid ümaraid lihvitud läbipaisvaid klaashelmeid, siis tõstan teisele nöörile ringi, seniks aga kannan neid.
                                                                                   helmed (ERM A 292:55)

Sarnasid suuri lihvitud helmeid armastati ka mujal Eestis.Kui lehitseda näiteks ERMi ja Eesti Panga kohvilauaalbumit Eesti rahvapärased hõbeehted, siis mitme kannaga raha kõrval on fotodel näha taolised  keed.

Ühesugused suured läbipaisvad helmed Helmest on samuti väga kaunid.

Kolga-Jaanis aga kanti sarnaseid keesid teistes värvides.

                                                                                     helmed (ERM 4418)

3 comments:

  1. Ilu ja uhkuse pärast peavad naisterahvastel ikka mõned asjad olema. See helmekee on nagu naiste pusle, et paned kokku, võtad lahti ja lisad juurde kui vaja. Kaunis!

    ReplyDelete
  2. Olen nõus eeskõnelejatega! Meeldib väga!

    ReplyDelete