Friday, May 16, 2014

Vahelugemine

Ei ole mul veel näidata uhkeid kindaid.
Aga ma koon siiski. Kindad saan valmis jaanipäevaks, loodetavasti.

Et aga mu praegune kudumine on veelgi aeganõudvam, siis iseenda motiveerimiseks väike ülevaade.
Need on sukad. Tõstamaa roositud sukad 12 suure roositud motiiviga. Oi, varbaotste poolikud motiivid unustasin ;)
Kui ma talvel olin roosimises Anu Randmaa käe all esimesed sammud teinud, haaras see tehnika mind. Kudusin Tõstamaa roositud kindad ja sain aru, et mulle sobib. Kristi Jõeste koolitusel sain ülevaate Lõuna-Eesti roositud kinnastest ja tegin veel ühe paari. Lisaks võtsin plaani veel ühed autentsed roositud Mulgi kindad.
Nüüd aga sain võimaluse Anu abiga käsile võtta ehtsad Tõstamaa sukad. Lisaks põhjalikele fotodele vanast sukapaarist sain tema käest ka lõngad. Samuti seletas ta lahti vikli, mis jookseb piki sukka ja andis veel mõned kasulikud vihjed. Kristi aitas etnograafilise loomisvõttega (see on ikka uskumatu, et ma ei suuda neid loomisvõtteid meelde jätta, ikka läheb loomise peale tohutult aega).
Tunnistan ausalt, et minu teadmised rahvarõivastest on napid ja puudulikud. Ma nimelt tõsimeeli lootsin, et neil sukkadel on roositud vaid sääre väliskülg :). Selliselt roositud sukki muidugi pole, roositud sukkadel jookseb ornament mõlemal pool säärt kuni pahkluuni, siis jaguneb kaheks kuni varvasteni. Neil sukkadel siin on ka kannad roositud! See pole muidugi kuigi praktiline, kuid see-eest imeilus.


Selline näeb siis välja poolik töö. Lõngapusa on aga siiski üsna lihtsalt kontrollitav, kui jälgida, et valge lõng eraldi jookseb.Roosimise ilu tuleb tõeliselt esile vaid tihedalt kududes, seega on peened vardad paratamatud ka sukka kududes. Minul  vardanumbriks 1,25. Lootsin küll pisut jämedamatega kududa, kuid antud küllalt paksu ja kareda lõngaga saavutasin õige tiheduse  ikkagi vaid peenematega. oleks mul olnud kasutada pisut peenem lõng, jääks ehk üldmulje veelgi parem, sest praegu on roosimotiivid viklile üsna lähedal. Samas on lõng meeldivalt loodusvalge ja lambalõhnaline.

Roosimine on niigi aeganõudev, siin aga on igal real vaja roosida kaht motiivi. See on paras väljakutse ja pani piirid minu õhtustele telekavaatamistele kudumise kõrvlt. Üks viga, mille avastasin alles hiljem (õnnestus parandada) lipsas sisse just telekat vaadates. Nii et kududes vaid mediteerin, kuulan muusikat ja kodust melu:)
Võtsin ka aega ja selgus, et keskmiselt kulub ühe rea kudumiseks 10 minutit! seda muidugi motiivi laiema osa ridade juures, aga ega oluliselt vähemaga hakkama ei saa. Mina mitte, siis kannatab töö kvaliteet, ma pole just kiire kuduja ka.

Kui kaugel on aga mu imelised kindad, paistab siit. Pole tegelikult üldse halb seis.

11 comments:

 1. Meeletu töö! Ja nii ilus :)))

  Siiski mulle tundub, et suurt pinda on õige pisut kergem roosida kui pisikesi sõrmi. Mu kannatus katkes (peaaegu, eksole, kindaid said ikka valmis) pisikese sõrme juures, kitsas ja ei tunne õiget pinget, hirm üle sikutada :) Või noh, nii hull ei olnud aga vaeva tuli näha.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Mulle ka sõrmede juures tundus jube nikerdamine, aga eieiei, seda ei saa võrrelda:) ma ikka proovin end meelestada positiivsusele, mòeldes, et no vanasti nad muudkui nii kudusid ja pole hullu. Aga kõige hullem pusimine ikka, mis ma kunagi teinud olen! Saan seda teha vaid mingis omalaadses trasis, iga katkestamine tekitab tahtmise töö ära panna:) ja panen ka tihti. Tüütu, tüütuja põnev samal ajal.

   Delete
  2. Transis, mitte trasis:)
   Kòige hulle on see, et teed ühe motiivi real valmis ja pahh, samal real seesama uuesti:)

   Delete
 2. Väga motiveerivad pildid! Mul tuleb ka roosimise isu peale.
  Need sukad tulevad ju üliilusad... igati vaeva väärt!

  ReplyDelete
 3. Imeline, hullumeelne lausa. Mina olen nii laisk, et hea kui triibu sisse koon sukka ja võimalikult paksust (soojad) sokid peavad saama. Mis teha, mul 1000 asja ka korraga käsil.

  ReplyDelete
 4. Ma olen ta tegelikult olemuselt samasugune:) , pean end hirmsal moel motiveerima. Antud juhul on motivatsiooniks põnevus ja tegelikult tahan uhkustada ikka ka:)

  ReplyDelete
 5. Imeilusad tööd on valmimas. Ei teadnudki, et lisaks kinnastele ka sukad varrastel. On, mida oodata.

  ReplyDelete
 6. Meeletu töö! Oled päris osav!

  ReplyDelete
 7. Sa oled kunstnik :) Nii imeilusad!

  ReplyDelete
 8. Julgustamine ja kannustamine kulub siinkohal väga marjaks! Tahaksin võimalikult ruttu valmis saada:)
  Ja huvitav on see, et tòesti tunnen end veidi kunstnikuna, kuigi teen ju rida realt etteantud mustri ja teatud kaanonite järgi tehta at tööd. See, kuidas omal ajal mustreid ja värve kasutai, see on lihtsalt niivòrd inspireeriv - sukapaar on kunstiteos, mitte lihtne soojaandja/jalakate.

  ReplyDelete