Thursday, April 10, 2014

Enne pikemat pausi

Alustasin väga eriliste kinnaste kudumist.

Need on Halliste kindad, ERM 1810.  R. Piiri Suures Kindaraamatus on nende muster olemas. Kellel  olemas L. Saksa Mulgi kirikindad ja kirisukad, neile on see kindapaar juba kindlasti tuttav.
Olin samuti juba ammu imetlenud nii seda kaunist kirja kui ka ilusate sakkidega ja mummukestega randmeid.  Et kunagi ise sellised valmis kooksin,  sellist mõtet ka  ei tekkinud. Nüüd aga ei tundu see sugugi võimatu, vaja oli vaid head õpetajat, õigeid vardaid ja lõnga.


Ei kujuta ette, millal need valmis jõuan, sest ühel vardal on 45 silma. Ühel real seega 180.  Lisaks suurele silmuste arvule on mitmeid kõhklusi ja kahtlusi, mille üle aru pidamine ka kudumist aeglustab.
Praegu on valmis ühe kinda randmeosa, mis tegelikult tuleks üles harutada ja paremini teha (ütlen juba ära, et seda ma nähtavasti ei tee).
Alustasin nimelt 120 silmaga, nüüd aga mõtlen, et oleksin võinud sakid, kasvõi mõned neist laiemad kududa. Nii oleksin saanud laiema randme ja poleks olnud vaja nii palju lisaks silmi kasvatada.
Siin on lähemalt näha, et ka ripskoes  triibud on kohaks. kus kinnas ehk pisut liiga järsult laieneb. Kui pisut venitada, siis see eriti ei höiri. mõtlen, et peale kinnaste läbipesemist panen randmetele vormid sisse ja venitan nad proportsiooni. 
Ega see mõte mulle eriti ei meeldi, aga no nii kaua läks juba selle randme kudumisele aega, et ma lihtsalt ei taha uuesti alustada.Kes aga tahab ise sellise toreda töö ette võtta, see peaks hankima peeniukest villast lõnga, soovitavalt siiski mitte ühekordset. Minul juhtus nii, et valge on ühekordne ja tumesinine kahekordne. Randmeosas nii ja naa. Ja kahekordset on ikka palju mugavam kududa.
Sobib näiteks leedukate Roma lõng.
Vardad peavad olema muidugi samuti võimalikult peene, minul on nr 1, aga miks mitte ka proovida ära miinusvardad, näiteks 0,8.

Kaunist pühadeootust!


12 comments:

 1. Väga põnev! Ma pidin just küsima, mis lõnga sa kasutad. Ah Roma siis, peaks kunagi ka proovima tolles midagi teha. 0,8 on täiesti kodus olemas aga ükski kodune lõng pole nendega proovides kuduma ahvatlenud.
  Jõudu!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Roma on jah täitsa mõnus, jääb ikka villase tunne. Valge on. Ul raasiku oma. Sellega on jama, väga ebaühtlane(: tegelikult on mul romat vaid randmes, see punane. Sinine aga on ka kahekordne, Aardla lòngapoest. Tegu mingi norrakatele úlejäägiga, mida ostsin poolitäie, sest kerimisvõimalust polnud:). Kahekordne ja hea kududa, nagu Roma, erilist vahet pole.

   Delete
  2. Valge lõng on Raasiku oma.

   Lisan veel, et tegelikult on nr 1 vardaga sellist lònga täitsa mugav kududa, aega läheb seetòttu, et see silmuste arv on suur.

   Delete
  3. Kas see Aade Lõnga ühekordne katkema ei kipu? Mul on vanast ajast üks ilus oranź aga see on korrutamata ühekordne ning tundub mulle nagu hing peenike.

   Delete
 2. Wau! Siit tulevad gurmeekindad. OOtan juba kannatamatult!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Oota kannatlikult:) Nendega läheb kaua, väga kaua. Mul vaja lõpetada úks eriiline kleit ju. Ja siis tulevad hoopis ühed sukad, mille kudumise võtan ka enne kinnastega jätkamist käsile. Sukkadest kirjutan kunagi, kui midagi valmis juba, need tulevad ka erilised:)

   Delete
 3. Ootan ka kannatlikult! Väga tahan näha, mis välja tuleb!

  ReplyDelete
 4. Su kudumid on järjest töömahukamad ja uhkemad! Egas kindaid jaanipäeval tarvis ole, küll talveks valmis saavad :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Olen ise ka sellele mõelnud, et olen pisut segi, sòltuvuses üha uutest väljakutsetest. Loodan need sügiseks valmis saada kah!

   Delete
 5. Sinu jutu peale soetasin omale ühe toki Roma lõnga varudesse. Alustuseks.Tean, et Lääne-Eesti tikandi tikkimiseks on see väga hea lõng. Nüüd siis ka kirikinda kudumiseks. Kui värvitoonid sobivad:)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ja on ka kodus värvitav. Ainuke puudus on see, et kui võtta mõlemad lõngad kirjamiseks romad, siis jâäb tulemus ehk liiga mittevillane. Pesin oma kinda randme villapesuvahendiga läbi ja Romaga tehtud punased triibud jäid teistest ilmetumad.

   Delete