Thursday, March 28, 2013

Ella Lease tehtud Kihnu titt ja kudrused

Sain Kihnust kätte meister Ella Lease valmistatud Kihnu tite. Kui ilus ja väärikas on see miniatuurse kördi ja sitsijakiga tüdruknukk.

Uurisin nuku peenetriibulist körti, mis oleks nagu talle kootud. K. Jōeste kirjutab om uurimuses "Kihnu kördid eile ja täna" : "Tuntuim nukuvalmistaja on Ella Leas Lemsi külast, kes pensionipōlves sisustab oma vaba aega tittesid ōmmeldes. Tavaliselt teeb ta nii, et kōigepealt valmistab nende pead, seejärel käed-jalad ning lōpuks riided. Riidekapi otsas hoiab ta pappkasti, kuhu kōik kehaosad nukuks ōmblemise ootele pandud. Tittede riided valmistab ta samuti suurima hoolega ning ei tee mingeid mööndusi, näiteks sukad koob nagu inimeste omadki peenest lōngast peente varrastega, kasutades kirjaosas madarapunast, putkekollast ja indigosinist lōnga (vōi samat tooni poelōngu). Kördikangaid koob Ella samuti spetsiaalselt, s.t. Tittedele vastavates proportsioonides (teised tegijad kasutavad sageli hoopis vanadest körtidest välja lōigatud tükke - selles pole küll midagi taunimisväärset, kuid erinevus on eelkōige suhtumises, vaevanägemises ja perfektses tulemuses."

Kudruseid valmistab Ella ka, need said mu tüdrukutele. Oli pisut jagamist, et kummad on ilusamad ja kartsin juba, et ei jōua nad kokkuleppele, sest mōlemad keed on vōrdselt kaunid. Aga lōpuks said ōekesed ikka helmed jagatud:).
4 comments:

 1. Fantastilised tited! Mäletan et imetlesin selliseid nukke juba lapsepõlves ema sõbranna juures. Nii peen töö ikka.

  ReplyDelete
 2. Eks ole! Nii kōrges eas veel nii peent tööd teha, mul on nii hea meel, et saan just Lohu Ella tehtud nukku oma lastele edasi kinkida. Töö on ikka detailideni tōetruu. Körti saab seljast vōtta ja see on suure kördi väike koopia, samuti sukad, sitsijakk ja pastlad.

  ReplyDelete
 3. Igavesti vahvad tited! Nii armas on ka nende tegemise lugu ... kõik spetsiaalselt titele mõeldes :)

  ReplyDelete
 4. Elisabet alguses vōōristas, kuid siis rääkisin nende nukkude tegemisest ja miks need nii erilised on.

  ReplyDelete