Saturday, February 23, 2013

Sitsikanga otsingul

Varustatud kohalike prouade juhistega, suundusime täna hommikul sitsiriide jahile. Ega see lihtne pole, leida siin kohalikku sitsiriiet.  Ja minu soov on veel nii eriline, kangas peab sobima Kihnu sitsijaki õmblemiseks noortele neidudele, seega olema rõõmsalt punakas-roosakas ja väikese lillemustriga. Muud erksad ja heledad tooonid tulevad ka ehk kõne alla.
Siin on mu tänane saak:)

Esiteks suundusime Trjohgornaja vabrikupoodi. Kodulehelt jäi silma mitmeid kangaid, aga tegelikkuses oli muster kas väga suur või siis polnud antud kangast hoopiski.
Ostsin tüki ainsat poes leiduvat punasel põhjas väikese mustriga bjasskangast (150 cm lai ja 240 rubla meeter) ja ka ühe roosade lillekestega sitsist voodilina (kangana oleks odavam, kuid otsas parajasti). Kodus saime aru, et sitsijaki jaoks on see liiga hale, nii et jääb voodilinaks.

Pood on tore, väikese muuseumitoaga.

 

 
 


 

Ja imearmsad näidised. Kahjuks muuseumivitriinins.

Muide, tsaariaegne omanik oli töötajate poolt nii lugupeetud, et peale oktoobrireolutsiooni valis variurahvas ta töödejuhataks ja 1918. aastal sai temast oma endise vabriku direktor.

Aga tõsi on, et praegu rahavas ei taha enm punasel taustal pisikest lillemustrit ja seega seda ei toodeta, nagu meile öeldi.

Siis käisime veel huvitavates kangapoodides, kus nii lihtsat kaupa, nagu kohalik sits, polnud. Sain aga ühe Saksa puuvillase kanga, valgel põhjal kenad tillukesed puna-roosad lillekimbukesed. 150 cm lai ja meetri hind 630 rubla.

Peale lõunat sõitsime VDNH-sse. Paviljonis nr 70 on Ivanovo sitsi pood, väike putka suures laadahoones, kuhu mina suundusin. Abikaasa ja laps läksid midagi head ostma (kuivatatud metsmaasikad, vaarikamoos, meekärjed ja omatehtud klaaskommid nunnade käest, kuivatatud seened ja hapendatud seened Altaist,  präänikud ka mingist kloostrist, põdrakanepi Ivan-tee ja muud head ja imelist oli nende saak)

Ivanovo sits on kuulus ja olin hästi lootusrikas. Kuid mida pole, see on punasel või roosal taustal väike lillemuster. Kui varem mulle tundus, et seal toodetakse kõike, siis täna selgus, et siiski mitte.


Imearmsad kangad, aga nagu näha, üldmulje on sinine.


Hind muidugi soodne, alates 70 rublaset meetrihinnast.Imeilusaid neerumustreid oli palju. Venelased ütlevad sellise mustri kohta kurkidega muster:)


Mulle väga meeldisid vanade mustrite järgi tehtud kangad. Kindlasti leiaks siit ilusat põlleriiet.Mina ostsin  peenemustrilise ja  roosalillelise puuvillase riide (2.20 lai ja meetri hind 150 rubla) ja kingituseks ühe punase põlleriide vanast kollektsioonist. Tädile musliinist pearätikukupongi ka. Aga sitsiriiet täna mitte:)
Ka siin rääkis müüja, et minu soovitud toonide ja mustritega kangaid eriti ei toodeta.

Aga jäin oma väljavalitud kangastega rahule, sest võhikuna on mul nagunii väga raske valikut teha, valisin kõige lihtsamate kriteeriumite järele ju:)
 

8 comments:

 1. Ossa, nagu kommipoodi oleks sattunud. :)
  Kenad kangad oled saanud. :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Eks ole.
   Lapitöö tegijal vist oleks väga raske päev olnud, või tegelikult mitte:)

   Delete
  2. Raske oleks rahakotil. :) Omal ikka pidu. :)

   Delete
 2. Ollallaa!
  Kihnlased ütlevad ka kas 'nieregä' või 'kurkegä'
  :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ah nii, ei teadnud, nad ju nende kaugete maade mustritega sina peal.

   Delete
  2. Mõtlen siin kõigi nende ilusate helesiniste mustrite-värvide üle, et kas helesinine liigitub ka juba kurbuse väljendamise alla.

   Delete
  3. Jah, sinine on sinine, seega liigitub kurbuse alla.
   Kihnlased on õigeusklikud (19. saj viimasest veerandist saati), sealt ka armastus kirevate sitside vastu. Nende kõige hinnalisemad põlled-rätikud olid Ivanovo manufaktuurist pärit. Ilmselt kuidagi läbi Riia nad seda meeste abil koju said:)

   Delete
  4. Aitäh, arvasin ka, et kui kanga põhi on ikka sinine, siis jah. Nüüd guugeldasin ja leidsin väga -väga palju pilte erinevatest Kihnu naistest-lastest ja nüüd on pilt pisut selgem. Meeldis väga üks Rosaali Karjami helekollane sitsijakk. Ja ka paar oranžipõhjalist jäi silma. Ja mitmes eri heledusastmes sinisepõhjalisi jakke, rätikuid ja põllesedi, ikka koos tumedate körtidega.
   Ja need põlled:), oh kui ilusad.
   Lähen tagasi sinna Ivanovo sitsiputkasse ja uurin seda ajalooliste mustrite kollektsiooni, mis oli kenasti eraldi riiulil väljas.

   Delete