Wednesday, February 20, 2013

Mõttes on kududa uued kollased kindad

Kui Madli muhu kollase seelikukanga mustrilistele karupükstele paarilisteks kootud kindad varastati, pidasin plaani talle ikka uued teha. Ta soovis ka ikka kollaseid. Aga no kuidagi ei suutnud alustada. Samasuguseid ei tahtnud teha, paha tunne on ikka hinges ja tundus, et need jäävadki tegemata.

Eile aga võtsin aega ja uurisin Eesti muuseumide veebivärava lehel mitmeid tunde  kinnaste pilte ja lugusid.  Uurisin just Märjamaa ,Vigala kandi kindaid, et mismoodi näevad värvid fotodel välja.
Et mul aega oli, lappasin läbi ka kõik teised kindad, kus foto juures oli.
Kahju, et neid seal nii vähe on ja neistki paljudel pole juures kirjeldusi. No, osad muidugi tunneb juba pealevaatamisel ära, värvid ja mustrid on nii tuttavad. 

Aga, mis ma leidsin ja mis mõtte tööle pani, oli see foto, mis tuletas jälle meelde, et ma ju lubasin Madlile uued kollased kindad.

Imeilusad kindad, peene heegeldatud randmega.                              ERM 18919/a, Eesti Rahva Muuseum. Kogutud 1917 aastal.


Nüüd on kaks võimalust. Kas hangin kuskilt ühekordset villast lõnga või vähendan mustrit. Arvan, et isegi ühekordse lõngaga ei mahuta ma kogu seda ilu kindale.


 

7 comments:

 1. Vau, kui peened kindad! Üritasin silmi kokku lugeda, 128-130 silma sain. Küll ikka osati kaunist tööd teha :)

  ReplyDelete
 2. Enamik ERMi kindaid on pildistatud, aga neid leiab ainult erinevate märksõnadega (ühest ei piisa): kinnas, kindad, sõrmkinnas, sõrmkindad, labakinnas, labakindad, kindakiri. Kirjelduste lisamisega on muusumitöötajad alles algusjärgus.
  Selle heegeldatud randmega ole siis teadlik, et ta ei veni üldse - peab tegema paraja!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Sedamoodi siis, proovisin vast liiga lihtsalt otsida tõesti. Aitäh vihje eest!
   Tegin tööproovi randmele, arusaadav, miks neid katki on lõigatud, et kätte saaks panna:)

   Delete
 3. Aitähh vihje eest! Ma teadsin, et neil sellise baasi loomine on aastaid töös olnud aga seda veebiversiooni ei olnud veel näinud. Nii äge!

  ReplyDelete
 4. Need on imeilusad kindad, kui saad, muretse peenikest lõnga, kahju kui pead mustrist midagi ära jätma.

  ReplyDelete
 5. Ühekordsest lõngast ei jää kindad nii vastupidavad - aga õnneks on Maavillastel (maavillane.ee) omaenda lammaste lõnga 10/2 jämeduses. Võib-olla sobiks ka mõni jäigemast villast pitsilõng?

  ReplyDelete