Monday, September 10, 2012

Käik villaveskisse

Mõnusat maavillast lõnga võib kodus paras varu ikka olla. Hiiumaal olles peab ju lõngavarude täiendamiseks Vaemlasse sõitma, sealse villaveski lauge keeruga, paks ja pehme lõng on lihtsalt nii hea. Tänavune suvi kohe sundis villase peale mõtlema.Ja seda kandma. Villavabriku hoovis ei tulnud ma enne autost väljagi, kui suur haapsalu rätt ümber võetud... ja siis kohe tuli see ootamatu ja toreda kohtumise käigus õlgadelt võtta:) Eesti kudujatele hästi teada käsitööraamatute autorile proua Nancy Bushile on ka kõik toredad kohad teada:)Kui kahtlevalt lapsed küll villahunti uurisid:)Lahke peremees kutsus järgmiseks päevaks tagasi, siis vast oleks  villa hakkimist ja kraasimist põnev vaadata. Korrutusmasin aga töötas mühinal ja hapseldamine käis ka täie hooga. Piilusin ootusärevalt kastidesse masina kõrval...


Augustikuu alguseks oli villaveski pood kaubast üsna tühjaks ostetud, aga iga sisseastuja leidis siiski midagi kaasa ostmiseks. Elisabeti suureks kurvastuseks oli täiuslik lambakeste kollektsioon vaid imetlemiseks.Aga meistki igaühele leidus poekses midagi. Nüüd villaveski kohvikusse muljetama, saaki jagama ja tõesti head kooki-kohvi nautima.Elisabet valis omale Hiiu Villa vahvatest kudumitest supermõnusa soojendaja, mis oli suve lõpuni tihedas kasutuses.


Abikaasa selle kena kampsuni ja mina... kolm suurt ja kohevpehmet tokki imeilusat halli lõnga:)


Villavabriku perenaise, kes on nende ilusate kudumite autor, tuntud tekstiilikunstniku Tiiu Valdma kolm tööd olid sel kevadel Hiiumaa kunstnike näituse raames näha ka Moskvas.


Tänud ka teile, Hiiu villaandjad, lambad,  mõnusa lõnga eest!


Alustasin eile õhtul abikaasale just sellest lõngast hiiumaiste kirjadega kinnaste kudumist, praeguseks on esimene katsetus üles harutatud, selgus, et nii mõnusalt paksule lõngale parajat paarilist kirja kudumiseks polegi kohe võtta.

11 comments:

 1. Väga, väga armsad kirjeldused ja pildid!

  ReplyDelete
 2. Ma käisin viimati villaveskis paar aastat tagasi ja ka suve lõpul ning tõesti oli poeke kaubast tühi. Õnneks saadeti meid siis Kassarisse koduloomuuseumi, kust ma ikka oma tokid kättte sain. Ja see on kõige parem maavillane, mida ma olen kudunud! Nüüd mõtlen, et peaks ainuüksi lõnga pärast jälle Hiiumaale minema :)
  Mul oli kodus tookord imekombel sama jämedust lõnga, mida paariliseks panna aga üldiselt peaks saama ka topelt 8/2 lõngaga. Või siis 8/2 ja 8/1 kokku.
  Ja Tiiu Valdma näitusetööd on imelised! Eriti see viimane, meri.

  ReplyDelete
 3. Kairi, kahju, et fotodelt ei kuule töötavate masinate hääli ja lahke peremehe muhedat juttu.

  Krentu, tõesti, selle aja sees, mis me seal uudistasime, käis mitmeid külalisi ja igaüks ostis ka midagi kaasa, nagu meiegi:) Ja tagatubades töö käis, piilusin. Lõng on nii ilus, olen täna kõik oma kaasasolevad villased läbi katsunud, pole niisugust teist. Ehk pisikese täpimustri raatsin muust lõngast sisse kududa.
  Vaibad on kaunid ja imetlen ka seda, et pereäri kõrvalt on kunstnikul jaksu loominguga tegelda, Pühalepa seelikukanga ja halli mere tööd on selle aastal valminud.

  ReplyDelete
 4. Kindlasti on hea tunne olla lõngavabrikus. Isegi kui midagi ei osta, on hea lõnga vaadata ja katsuda ja näha, kuidas seda tehakse.

  ReplyDelete
 5. On küll, väga. Ja see eriline lõhn veel. Lapsena suviti maal vanaema ja tädi juures pidin ikka aitama villa pesta, see villa lõhn on siiani meeles. Mäletan, kui kaua võttis aega, et villast mustus ja pepred välja saada, iga villatutsuga läks aega. Mitme veega tuli kõik läbi pesta ja kui siis puhas vill päikese käes lina peal kuivas, siis oli rahulolu tehtud tööst ikka suur.

  ReplyDelete
 6. Küll on tore selliseid kirjeldusi lugeda. Ja suur aitäh sellise viite eest, sest ma pean häbiga tunnistama, et ei tea Hiiu Villast midagi. Aga nüüd on see kindlalt minu järgmise suve reisikavas sees. Polegi mitu head aastat Hiiumaale sattunud, nüüd veelgi rohkem põhjust minna :)

  ReplyDelete
 7. Just:) Sääretirp kohe ka sealsamas. Ja kui ma õigesti olen aru saanud, mängitakse Kalana sadamas Väikese Tjorveni etendust ka järgmisel aastal, sadamas on kaks kohvikut suviti, Hõbekala ja Sadamakohvik.

  ReplyDelete