Thursday, August 18, 2011

Helmekeed

Kahed kurguhelmed panin kokku Anu Randmaa õpitoas ja koduses raamaturiiulis on nüüd Reet Piiri raamat Helmekeed.
Helmeid kandsid naised päeval ja ööl, helmed jäid kandjale kaasa ka surmajärgsesse ellu. Kuigi me  ju tänapäeval enam raskeid klaashelmeid ööd-päevad ei kanna, on hea teada, et meil on kodus helmed, millesarnaseid kandsid meie esiemad.


Et olin eelmisel päeval kuulanud Reet Piiri loengut laste rahvariietest ja ta võttis osa ka Anu Randmaa helmekeede õpitoast, siis oli suurepärane võimalus nende mõlema nõuannete toel kokku panna helmekee Elisabetile.Väikesel tüdrukule valgetest klaashelmestest kee, sekka mõned punased helmed. Linasele nöörile aetud kurguhelmed köidetakse kukla taga punase paelaga.

Järgmisena lükkisin nöörile kandilisi klaashelmeid. Mõtlesin seda tehes küll Madlile, kuid tundub, et see kee jääb siiski mulle. Eks valisin helmed liialt enda meele järgi.

Mõlemad keed sobivad kanda  rahvarõivastega. Elisabet võttis oma kee kohe omaks ja kannab seda nüüd pea igapäevaselt. 
Uskumatu, kui palju aega võttis kahe kee kokkupanemine. Nende õigete:) helmeste otsimine, peos veeretamine, et tekiks see oma asja äratundmise tunne. 

Ja viimasena ei saa mitte lähemalt näitamata jätta hõbedasi pihlakaehteid. Needki tõin kaasa Setomaalt.  Kuigi aeg oli hiline, võttis lahke majaperenaine Kauksi Ülle meid vastu ja tegi majas ringkäigu. Tema mehe vermitud müntidest  kaunid kõrvaehted  jäävad  meenutama Setomaad.
Ka kaunis põrandariie ühel ülemisel pildil on muidugi seto naise telgedelt, Seto Talumuuseumi käsitöötarest kaasa toodud.


4 comments:

 1. Armsad ehted! Päris hea tunne peaks olema, kui oskad ise teha ja tunned nippe jms.

  ReplyDelete
 2. Tänan!!
  Põhiline nipp tundus olevat, et keed ei tohiks olla liialt korrapäraselt kokku pandud (küllalt raske järgida!)

  ReplyDelete
 3. Nii, nii kenad keed. Kui saladus pole, siis võiks ka helmeste päritolu reeta. Aitäh!
  Ja muide, väga vahva blogi ka, otsisin netist hoopis pisikeste kootud rooside õpetust, selle kaudu leidsin ajakirja Käsitöö kampsuni ja kleidi, mis Teie vardast kukkunud. Olen lummatud!

  ReplyDelete